oblíbené

24 hodin v Londýně

image

typický Londýn

Září a říjen jsou považovány za nejkrásnější měsíce k navštívení této evropské metropole, proto jsme se tam vydali i my, teda nejen proto, hlavním důvodem bylo, že „1 den v Londýně“ byl dárek ke dvacetinám pro mého báječného přítele.

Jak se tam dostat a za kolik?

A teď už k tomu podstatnému, Londýn, který je svým počtem obyvatel srovnatelný s Českou republikou, je velmi oblíbeným turistickým cílem. Můžete se tam dostat buď autem či autobusem, kdy cesta zabere kolem 15 hodin, nebo pohodlně letadlem, což trvá jen zhruba 1,5 – 2 hoďky. My jsme zvolili druhou variantu, která je nejen rychlejší, ale pokud stihnete zarezervovat své letenky v předstihu, tak i levnější. Já jsem ty naše letenky kupovala už v srpnu, což bylo 2 měsíce před plánovaným odletem a tudíž zpáteční letenka pro jednu osobu vyšla jen na cca 1700Kč.

image

nejlevnější a nejpohodlnější způsob cesty

Ale i když je budete objednávat později, dají se pořídit kolem 2000Kč, stejně vás to vyjde zhruba o 800Kč méně, než když zvolíte cestu např.: se Student Agency. Nejlevněji vás vyjde cestování s nízkonákladovými společnostmi jako Wizzair, Ryanair či EasyJet, my jsme využili služeb společnosti Wizzair a musím říct, že všechno bylo absolutně v pořádku, dokonce tak pohodový vzlet a přistání jsem ještě nezažila. Ovšem k letenkám je nutno ještě připočítat dopravu z letiště do Londýna, jelikož všechna letiště se nacházejí od centra zhruba hodinu jízdy autobusem. Nejlevnější ceny jízdenek nabízí společnost Easybus (http://www.easybus.co.uk/), ale dejte si pozor! Ceny se liší podle časových termínů a taky podle toho, kdy si spoj objednáte. Opět platí, že čím dříve objednáte, tím levněji pojedete. Proto je dobré si výlet do Londýna naplánovat s předstihem, protože za stejný čas, můžete zaplatit i 4x více. Jednosměrná jízdenka se dá pořídit již od 2 liber (nejčastěji noční termíny) až po 8 liber (odpolední dopravní špička).

image

nenechte si ujít pravou anglickou snídani

Z Prahy jsme odlétali ve čtvrtek 16. 10. V 19:20 a jelikož je v Londýně hodinový posun zpět, dorazili jsme na letiště Luton již ve 20:20. Let byl pohodový a teď už nás čekalo jen „přežít“ 8 hodin na tamním letišti, jelikož náš transfer do Londýna odjížděl až ve 4:55. Uznávám, že to není příliš komfortní a pohodlné řešení, ale nic jiného nám nezbylo. Naštěstí na letišti nebyla tak strašná zima a zdaleka jsme nebyli jediní, kteří zde „přespávali“. Navíc i během noci je zde většina obchodů a hlavně restaurací otevřená, takže je vždy si kam sednout. Konečně hodiny ukázaly za pět pět ráno a my už jsme seděli ve vyhřátém autobuse. Po hodině a půl pohodové jízdy jsme dorazili na Victoria Coach Station, ale jelikož bylo teprve půl sedmé ráno a zima a tma, rozhodli jsme se využít čas a zašli přímo na autobusovém nádraží na pravou anglickou snídani. Tu zde musím jen pochválit, jelikož za 4 libry jsme dostali 2 vajíčka, 2 párky, 2 opečené slaniny, fazole a 2 toasty a bylo to výborné, a to i přesto, že jinak nesnáším takovéto těžké snídaně. Po načerpání sil jsme se již vydali k samotné prohlídce města, která nám zabrala přesně 8 hodin a věřte, že za takový čas se dá vidět to nejkrásnější a nejdůležitější.

Hyde Park, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí…

image

Hyde Park

Ale popořádku, nejdříve jsme se vydali k Hyde Parku, abychom viděli proslule známý Speakers’ corner, kde je možné se vyjadřovat k jakémukoli tématu, vyjma královské rodiny, náboženských a rasových otázek. Pro mě to bylo trochu zklamání, jelikož jsem očekávala spíše nějaké vyvýšené místo, ne jen domeček, kde se prodává občerstvení. Dále následoval neopomenutelný Buckinghamský palác, londýnské sídlo britského panovníka a největší královská pracovna na světě. Naší další zastávkou byl Piccadilly Circus, kde kromě neońových reklam stojí za povšimnutí Shaftesbury Memorial Fountain, na jejímž vrcholu se nachází socha řeckého boha lásky – Eros.

Pak již přichází na řadu Trafalgarské náměstí s nejmenší policejní stanicí světa, jenž se ukrývá v lampě stojící na rohu náměstí, avšak dnes slouží již jen jako sklad umývacích prostředků. Náměstí je pojmenované podle slavné bitvy u Trafalgaru, kde Britové porazili Napoleona. Co stojí za povšimnutí je určitě Nelsonův sloup, stojící uprostřed, a Národní Galerie v horní části náměstí, kam je vstup zdarma. Dříve bylo toto náměstí synonymem pro holuby, jejichž krmení je však od roku 2003 zakázáno zákonem.

image

Buckinghamský palác

Další krátkou zastávkou byla katedrála sv. Pavla, anglikánský kostel, který se však svou konstrukcí neliší od tisíců jiných kostelů na celém světě, proto jsme se tu ani nijak zvlášť nezdržovali.

Tower of London, London Bridge 

A konečně se dostáváme k tomu nejimpozantnějšímu, co Londýn nabízí. Hned vedle Tower of London, kde můžete kromě korunovačních klenotů zhlédnout i 8 krkavců, kteří jsou zde chováni na náklady vlády, jelikož stará pověst praví, že dokud zde budou krkavci, bude Anglie chráněna před invazí, stojí zvedací most Tower Bridge, po kterém se dá přejít na druhou stranu řeky Temže. U Toweru doporučujeme koupit tradiční fish and chips, bez kterých by návštěva Londýna nebyla kompletní. Toto národní jídlo zde koupíte nejlevněji v celém Londýně. Opravdu velká porce ryby s hranolkami, které chutnají po bramborách, vás vyjde na 7 liber a k tomu se zdarma můžete kochat krásným výhledem. U Tower Bridge se vyplatí přejít na druhou stranu a projít se po nábřeží, které vás zavede k dalším londýnským pamětihodnostem. Je dobré se zastavit u Globe theatre, divadla spojeného s působením W. Shakespeara. Dnes je divadlo zrekonstruované a lístky lze pořídit již od 5 liber na stání. Jedna praktická rada –  je možné si zde dojít zdarma na toalety.

image

bez tradičního fish and chips by Londýn nebyl kompletní 🙂

Další významnou zastávkou na tomto břehu Temže je samozřejmě London Eye, největší vyhlídkové kolo v Evropě.

Na úplný závěr jsme nechali Big Ben (což je oficiálně název jen největšího zvonu ve věži, ale neformálně se toto označení vžilo pro celou věž) a Westminsterský palác, který je možná známější pod názvem Houses of parliament. Hned vedle sídla britského parlamentu se nachází Westminster Abbey, chrám Anglikánské církve, známý hlavně jako místo korunovací, svateb a posledního odpočinku britských panovníků.

Naší poslední zastávkou byla známá ulice Downing street 10, oficiální sídlo britského premiéra.

image

podzimní romantika a Tower Bridge

V 16:20 nás už odvážel autobus na letiště a vzhledem k dopravní špičce jsme měli hodinu zpoždění, proto doporučuji nechat si větší časové rezervy. Z Lutonu jsme odlétali ve 20:50 a ve 23:40 jsme přistáli na pražském letišti.

Praktické tipy na závěr

Výhodou je, že v Londýně se téměř nedá ztratit, i bez mapy se zde skvěle zorientujete díky všudypřitomným tabulím ukazujícím směr jednotlivých památek, včetně časového odhadu cesty k nim. Co určitě nevynechejte je fotka s tradiční červenou telefonní budkou, které jsou  však dnes v čím dál větší míře doplňované modrými budkami, sloužící jako wifi a projížďku typickými double decker. Jako krásný suvenýr si můžete odvést typické čaje, čokolády či upomínkové předměty, které v zapadlých uličkách koupíte za slušné ceny.

Ve známém nákupním centru Harrods, který se nachází u Hyde Parku, si můžete dojít na WC zdarma a vzít si i pet láhev s vodou.

image

London Eye

V celém centru je snad na každém rohu mini Tesco, kde si za libru můžete koupit moc dobrý a kvalitní litr pomerančového džusu, takže ani za jídlo a pití nemusíte utrácet množství peněz v této jinak velmi drahé metropoli.

Musím říct, že i když jsem v Londýně byla již podruhé, ani tentokrát mě toto město neokouzlilo. Asi je to tím multikulturalismem, kterým tato evropská metropole ztratila své osobité kouzlo a půvab. Naštěstí bylo nádherné počasí a celý den jsme si užili.

Cestování nemusí být drahé, i za málo peněz, můžete navštívit svět a obohatit tím svůj život.