oblíbené

Na skok do Kodaně

image

Malá mořská víla – symbol města

Výlet do Kodaně byl naším posledním v minulém roce, odjížděli jsme v pátek 11. 10. 2013 z Prahy. Byl to již druhý zájezd zakoupený od Boleslavské cestovky (a tuto cestovku fakt můžeme doporučit! – už dva zájezdy a oba skvělý – řidiči, autobus i průvodci byli super!) a opět přes zlateslevy.cz. Zaplatili jsme za něj 1666 Kč + kapesné (platí se v dánských korunách!)

1 DKK=3,5 Kč.

Pár faktů na začátek…

Cesta do Kodaně trvala asi 16 hodin (z toho hodinu a půl jsme tvrdli v zácpě z Prahy do Ústí nad Labem). Kolem půl páté ráno jsme se nalodili na trajekt a následovala hodinová plavba trajektem Scandlines z německého Putgardenu do dánského Roedby.

image

zábavní park Tivoli

Již o půl osmé ráno jsme začínali několikahodinovou trasu s průvodcem, jelikož jsme byli velká skupina, museli jsme se rozdělit na dvě menší a my jsme šli s panem průvodcem, který byl zatím ze všech našich dosud podniknutých zájezdů nejlepší – věděl toho o Kodani a celém Dánsku fakt hodně a dokázal to podat zajímavým a poutavým způsobem.

Je možné tu zakoupit celodenní turistickou kartu za 299 dánských korun, se kterou máte veškerou dopravu, většinu muzeí zcela zdarma a čekají vás i další slevy v restauracích atp. Ale pokud jako my absolvujete celou Kodaň pouze v 1 dni, tak se vám tato kartička příliš nevyplatí.

Z původní osady, která tu dříve stála, vyrostlo významné město, které se roku 1443 stalo hlavním městem Kalmarské unie, v níž se spojilo Dánsko, Norsko a Švédsko. Po roce 1523, kdy unie zanikla, zůstala Kodaň hlavním městem Dánska.

Co nesmíte minout

A teď už k samotné prohlídce – asi nejdůležitější atrakcí města je druhý nejstarší zábavní park na světě – Tivoli, kde se nachází mnoho nejrůznějších atrakcí, včetně nejstarší dřevěné horské dráhy, kterou se vyplatí navštívit! Za vstup do parku zaplatíte 100 DKK.

image

nejdelší ulice světa

Dalším světovým unikátem je pravděpodobně nejdelší ulice světa – Stroget, kterou tvoří 2 km dlouhá pěší zóna a v současnosti je to rušné obchodní a nákupní centrum.

image

busta H. Ch. Andersena

Samozřejmě nesmíme zapomenout na nejvýznamnější osobnost tohoto města – Hans Christian Andersen, jehož bustu můžete obdivovat, ale co je ještě typičtější – socha Malé mořské víly sedící na kameni na pobřeží. Tuto dominantu jistě nesmí vynechat žádný turista, neboť už patří k symbolům města.

Světový unikát – svobodný stát Christiania

image

svobodný stát Christiania

Dalším světovým unikátem je svobodný stát Christiania – tohle musí vidět každý! Nejedná se samozřejmě o stát v pravém slova smyslu, protože o mezinárodním uznání tu ani hovořit nelze. Je to místo, které roku 1971 obsadilo několik squatterů a vláda se rozhodla nezasahovat. Dnes zde žije skoro tisíc lidí, vstup je volný, jen se nesmí fotit. Jedná se o největší a nejslavnější squat v Evropě. Kdo neuvidí, neuvěří. Na každém místě se prodává tráva, především marihuana a hašiš a různé další ne úplně legální věci. Už když vejdete tak se všude šíří ten omamný zápach. Udělalo se mi z toho tak zle, že jsem to už po zbytek dne nemohla rozdýchat, ještě že jsme tam šli až na konci dne. Pro Christianiu je typická volnomyšlenkářská a nezávislá filozofie, takže kromě prodávání drog na každém rohu, tu můžete vidět přestárlé hippies prodávající různé přívěšky či graffiti na každé budově. Tento „státeček“ naleznete na okraji Kodaně – je to asi 20 minut pěšky od hlavního náměstí.

image

filosofie „svobodného myšlení“

Neopomenutelnou zastávkou a fotkou je i přístav Nyhavn – jeden ze symbolů města. Jedná se o 300 metrů dlouhý kanál lemovaný barevnými domky a svou atmosférou připomínající amsterodamské grachty.

Co dále navštívit

image

přístav Nyhavn – další symbol města

Kromě těchto nezbytných turistických zastávek, stojí za návštěvu několik městských parků – především královská zahrada, sousedící s neméně proslulým královským palácem (Rosenborg Slot), avšak současná dánská královna přebývá v Amilenborg Slot – královském sídle, kterým už je od konce 18. století (nejedná se pouze o jeden palác, ale celý komplex palácových budov)- Či citadela (Kastellet), kde můžete obdivovat starodávný mlýn a v současnosti je tento prostor i aktivně využíván dánskou armádou.

A co si z Kodaně odvést?

Co je výstižnější dar než ten, který mluví za celou zemi – „pije jako Dán“? Pokud nestihnete nic koupit v Kodani (jako my), nezoufejte – na trajektu se dá za poměrně slušnou cenu nakoupit pravé dánské pití (malé lahvičky), na kterém jsou vyobrazeny i dominanty města.