oblíbené

Paříž ve francouzském stylu

image

Klasika… 🙂

Po dlouhé době se nebe opět zalilo slunečním třpytem a tím mohl začít i náš cestovatelský rok, který, jak věříme, bude bohatší co do zážitků, vzdáleností i intenzity prožitků.

Prvním cílem letošního roku se stala naše už stará známá – elegantní Paříž. Mohlo by se zdát, že už není o čem psát, ale tento zájezd nebyl o pouhé honbě za památkami a odškrtávání si ze seznamu všech povinných zastávek, ale hlavně o vychutnání si tamní atmosféry a poznání skutečného pařížského života.

Zájezd byl opět pouze na 1 den a tentokrát od CK METAL, kterou můžeme jen a jen doporučit, jelikož cesta, průběh a především paní průvodkyně byly nadmíru skvělý. Cena zahrnující pouze dopravu a služby průvodce vyšla na 1690 Kč.

 Place du Trocadero

Po nočním transferu přes Německo jsme v 8 hodin ráno vystoupili na náměstí Place du Trocadero, ze kterého se skýtá asi nejkrásnější pohled na Eiffelovu věž, symbol celé Paříže. Snad všechny zájezdy začínají na tomto místě a odtud se přes Trocadérské zahrady a most dostáváme k tomu, proč většina lidí do Paříže přijela.

Pohled z Place du Trocadero

Pohled z Place du Trocadero

Eiffelova věž

Tato památka, která původně nebyla určena pro tuto francouzskou metropoli, ale pro španělskou Barcelonu, kde se však setkala s odmítnutím, byla postavena při příležitosti Světové výstavy roku 1889 a měla stát pouze 20 let, avšak kvůli své meteorologické funkci a funkci televizního a rozhlasového vysílače byla zachována, s čímž se ještě dlouhou dobu nemohli Pařížané smířit.

Ale jelikož dnešní výlet je o atmosféře a způsobu života, míjíme tuto úchvatnou stavbu a nasedáme do nejbližšího metra s cílem „prožít toto město naplno.“

Cestování metrem

Zdejší metro vůbec neodpovídá moderní metropoli, kterou se Paříž stala, spíše znázorňuje historickou Paříž, kdy má cestující pocit, jakoby se zastavil čas. Na druhou stranu jedna trasa metra je již plně automatizována, tzn. že souprava jezdí bez řidiče.

Historické metro

Historické metro

Před turnikety se nachází 2 typy automatů – jeden na hotovost, druhý na kreditní karty, kde můžete zakoupit jak jednotlivé jízdenky, tak i sadu jízdenek, která se vám vyplatí, pokud, stejně jako my, chcete v Paříži strávit celý den. Za necelých 15 eur dostanete 10 jízdenek, přičemž každá platí neomezeně od vstupu do metra až do jeho opuštění, jelikož při každém vstupu vaše jízdenka projede turniketem a po druhé již použít nelze. Co je na tomto metru ještě zajímavé, jsou intervaly mezi zastávkami, neboť především v centru města naleznete vstup do metra snad na každém rohu a dříve než se metro stačí rozjet, už zastavuje. Oživením cesty jsou pouliční zpěváci, kteří se snaží za dobrovolné příspěvky zpříjemnit či znepříjemnit cestu, záleží na vkusu každého cestujícího.

Musée d‘Orsay

Snídaně v trávě od Moneta

Snídaně v trávě od Moneta

Naší první zastávkou bylo muzeum d’Orsay, původně funkční nádraží, dnes světoznámé muzeum impresionismu, které jak se domnívám, patří k nezbytnému základu všeobecné vzdělanosti, proto jsme sem zamířili i my, jinak velmi nezkušení a neznalí těchto koutů umění.

Musím říct, že ačkoli jsem tuto první zastávku brala spíše jako nutnost, ukázalo se, že umělecká díla impresionistů mohou být velice zajímavá a naše diskuze o tom, proč to daný malíř zachytil zrovna takto a proč se dva obrazy jmenují stejně a proč tolik lidí obdivuje něco tak neobdivuhodného, byly nakonec velmi zajímavé.

Co byste si však neměli nechat ujít aneb to, co je v muzeu nejznámější, jsou především obrazy od Maneta (Snídaně v trávě či Olympie), od Moneta též Snídaně v trávě či Modré lekníny a od V. van Gogha jeho proslulý autoportrét, který mě oslovil asi nejméně a zklamal nejvíce, ale to bude spíše tím, že nedokáži plně docenit náročnosti takové malby.

Vstup pro studenty je stejně jako do Louvru a jiných muzeí zdarma.

Francouzská snídaně

Po rozšíření našich vědomostí přišel čas na zasloužený odpočinek v podobě klasické francouzské snídaně – tedy malé kávy, kterou si objednávají snad všichni Francouzi a typického máslového croissantu. Káva vás vyjde na cca 2, 5 eura a čerstvý croissant na necelé 3 eura. To, co mi na Francouzích imponuje snad nejvíce, je jejich přístup k životu.

Typická francouzská snídaně

Typická francouzská snídaně

Večer tu nevidíte téměř žádné otevřené obchody, jelikož každý zavírá co nejdříve, aby večer mohli strávit společně s přáteli a rodinou, jak jinak, než u sklenky vína a dobrých sýrů. A stejně jako večery, tak i rána si Francouzi umí velmi užít. Kdo kdy viděl v Česku, aby se sobotní rána trávila v kavárně ničím nerušeným popíjením kávy a prostým vychutnáváním si nového dne a krásy života? To se Francouzům musí nechat. Při pozorování jejich života je taktéž pozoruhodné, že ačkoli se jedná pouze o sobotní ranní kávu s manželkou, 90% Francouzů přišla ve společenském, což považuji za opravdu elegantní a krásné.

Sacré-Coeur

Sacré Coeur

Sacré Coeur

Následovala zastávka na schodech u Sacré-Coeur, kde se především večer schází velká část „mladé Paříže“, aby zde navazovali nová přátelství a kontakty. Tato památka je nepřehlédnutelná nejen pro svůj půdorys a kopule, ale především pro bílý kámen, ze kterého je postavena. Je odtud krásný výhled na celou Paříž, ale existuje ještě jeden, utajenější a krásnější…

Výhled z Printemps

image

Nákupní centrum Printemps blízko metra Havre-Caumartin není známé jen pro své značkové zboží, mnohem oblíbenější je u Francouzů pro výhled, který se naskýtá ze střechy. Pařížané, ačkoliv Eiffelovu věž milují, vstupné ve výši 13,5 eur a časté několikahodinové fronty oželí, a raději zamíří na střechu tohoto obchodního domu, aby poseděli v kavárně či restauraci nebo se jen tak pokochali krásným výhledem srovnatelným s tím z Eiffelovky. Toto místo totiž funguje jako utajovaná rozhledna a to zdarma! Na střechu vyjedete klasicky eskalátory a nechybí zde ani lavičky a dalekohledy a můžete se kochat panoramatem i s Eiffelovkou.

Champs-Élysées

Vítězný oblouk - ten velký :)

Vítězný oblouk – ten velký 🙂

Po krásném výhledu, jsme se chvilku jen tak procházeli po nejznámější ulici v Paříži lemovanou především restauracemi a butiky. A nemohli jsme vynechat ani Velký vítězný oblouk, který jsme v minulém zájezdu nestihli.

Piknik 

Odpoledne jsme strávili „piknikem“ v zahradách Louvru u místního rybníčku. A jak jinak než pochutnáním si na pravé francouzské bagetě a sýru, který se s tím naším, bez chuti, vůbec nedá srovnávat. Bagety můžete koupit téměř na každém rohu v malých pekárnách, pokud toho chcete koupit více, tak doporučujeme Carrefour na metru École Militaire, nikde jinde jsme podobný obchod s potravinami nenalezli. Kousek od obchodu se nachází obchod s francouzskými víny, kde určitě stojí zato se zastavit. A samozřejmě nesmí chybět typické makronky.

Zajímavost

Pokud hledáte v centru toalety a nechcete jen tak obyčejné, doporučujeme toalety přímo v obchodním centru vedle vstupu do Louevru. Sice za použití zaplatíte 1,5 eura, ale jejich

Nabízí dokonce i klubovou kartičku a SPA kabinku :D

Nabízí dokonce i klubovou kartičku a SPA kabinku 😀

nabídka je opravdu široká a po každém uživateli, pracovník v kvádru na záchůdek naběhne a ručně ho pro Vás umyje…no neberte to 😀 ale smutnou realitou je, že večer tu snad jiné záchody nenajdete, tak si aspoň odnesete zážitek ve formě toaletních papírů všech barev, které jsou samozřejmě i k prodeji…Vydělávat se dá dnes už očividně na všem.

A jak jinak se rozloučit s Paříží než večerním přípitkem? Myslím, že to bylo dokonalé zakončení dokonalého dne…

 

Na závěr přidáváme ještě skvělý recept na jednoduché makronky, abyste mohli zažít „kousek Paříže“ i u vás doma.