oblíbené

Svatá země

image

letíííme 🙂

Rok se s rokem sešel a tak jsme opět začali plánovat cestu do země našeho srdce – Izraele. Poučeni z minulého roku jsme si zájezd naplánovali sice opět sami, ale mnohem důkladněji, tudíž to bylo neporovnatelně pohodovější a lepší!

Praktické informace na začátek

Letenky jsme pořídili s několikaměsíčním předstihem, a tak nás zpáteční letenka pro 1 osobu vyšla pouze na 3 000Kč. Tentokrát jsme zvolili ubytování s polopenzí v New Imperial Hotel, který se nachází hned vedle Citadely. Za 1 noc včetně bufetové snídaně a 4-chodové večeře pro 1 osobu jsme platili 1500Kč, což vzhledem k obrovské ochotě a vstřícnosti personálu, kvalitě a vybavenosti pokojů bylo opravdu málo. V porovnání s minulým rokem bylo ubytování, služby i jídlo na daleko vyšší úrovni, proto tento hotel vřele doporučuji!

Co se ještě vyplatí si před cestou zjistit je transfer z letiště do Jeruzaléma, popřípadě si rezervovat některé vstupy, ale o tom až později.

Vyrážíme…

image

pohled z Olivové hory

Odlétali jsme 16. 11. ve 12:20, což je úplně ideální čas. Po počátečním rozhovoru se zaměstnanci letiště o tom, kde bydlíme, co studujeme, proč letíme do Izraele a jestli jsme si balili sami, jsme byli připuštěni ke kontrole zavazadel. I když letecká společnost El Al avizovala, že je možně si bez poplatku vzít do letadla pouze jedno zavazadlo, všichni si přinesli dvě a nebyl v tom žádný problém, takže se nemusíte zas tak omezovat. Pozor jen na tekutiny přesahující 100ml, i když i mně prošel odličovač mající více mililitrů, ale deodorant s 200ml už byl problém a skončil v koši. To jen abyste tam nenechali celou kosmetickou taštičku. Vyplatí se kosmetiku buď přelít do menších lahviček, nebo v drogeriích je možné koupit speciální cestovní kosmetiku v miniaturách.

image

typický pohled na Zeď nářků a Chrámovou horu

Po 3 hodinách a 15 minutách jsme s časovým posunem 1 hodiny přistáli na letišti Ben Gurion, odkud jsme odjížděli autobusem do Jeruzaléma. Všechny autobusy odjíždějí z 2. patra – to jen, abyste nebloudili tak jako my. Za 25 šekelů vás autobus s 1 přestupem odveze na autobusové nádraží v Jeruzalémě, odkud jsme se poté tramvají vydali k centru. Autobusové nádraží je od historického centra vzdálené 5 zastávek tramvají, kdy lístek stojí 7 šekelů nebo 40 minut pohodové chůze. Zvláštností tohoto města je to, že v celém Jeruzalémě jezdí pouze 1 linka tramvají – tramvaj číslo 1, tudíž si nemůžete splést číslo, možná jen směr.

Musím říct, že je to naprosto nádherný pocit, že za 8 hodin od vašeho probuzení se nacházíte několik tisíc kilometrů jinde a kde se teplota pohybuje o 15 stupňů výš, jednoduše pocit k nezaplacení.

Garden Tomb

image

Garden tomb – pravděpodobné místo Golgoty

V pondělí jsme ani nemohli začít jinak, než klasicky u Zdi nářků, asi největší dominantě města. Poté následoval Garden tomb, který jsme vloni nestihli. Na toto místo je vstup zdarma a je známé jako místo nejpravděpodobnějšího ukřižování a pohřbení Ježíše Krista a to hned z několika důvodů – dříve se zde nacházel kamenolom, kdy Židé ukamenovávali hříšníky právě v kamenolomech a později si toto místo oblíbili Římané k ukřižovávání zločinců. Druhým důvodem je podoba skály, která připomíná lebku a podle Bible byl Ježíš ukřižován na místě Golgota, což znamená lebka. Třetím důvodem je množství podzemní vody, která svědčí o tom, že zde kdysi stávala zahrada či sad a opět podle bible byl ježíš pochován do hrobu v zahradě Josefa z Arimatie. Z těchto důvodů je toto místo hojně navštěvováno křesťany z celého světa a musím říct, že ta zahrada je opravdu nádherná. Následoval výstup na Olivovou horu s nezaměnitelným a asi i nejznámějším výhledem na Jeruzalém. v podvečer jsme poté navštívili ještě The Kotel – podzemní prohlídku Západní zdi (Zeď nářků), kterou jsme vloni taktéž nestihli, přitom se jedná o velmi významnou památku.

Kotel

image

pouze viditelná část Zdi nářků

Zeď nářků, která je viditelná a u které se lidé modlí, je pouze nepatrná část obrovské zdi, která je skrytá díky nemovitostem arabů, kteří celý komplex zastavěli vlastními domy, tudíž pokud chce člověk poznat Zeď šířeji a hlouběji, musí se vydat do podzemí. Prohlídka trvá přibližně hodinu, vstupné je 30 šekelů pro dospělého a 15 šekelů pro studenty. Prohlídku je možné absolvovat v angličtině, španělštině, francouzštině či ruštině. Co je na prohlídce nejpůsobivější je asi největší kámen ve zdi vážící přes 600 tun, který byl na své místo dopraven bez rozebrání, nejdůležitějším místem prohlídky je místo, které je vzdálenostně nejblíže k místu, kde stávala svatyně svatých – nejposvátnější místo Židů, kam mohl vstoupit pouze velekněz jednou za rok, aby byly přikryté hříchy Židů. Prohlídka je velmi působivá a určitě ji nevynechte. Důležitá informace je, že prohlídku lze rezervovat pouze na internetu, kde kromě data a času rovnou vstupenky zaplatíte a na dané místo (hned vedle mužské části Zdi nářků) přijdete s potvrzením o zaplacení, které předložíte u pokladny, kde vám ho vymění za vstupenky.

Mrtvé moře

image

Mrtvé moře a jeho blahodárné bahno

Úterý patřilo návštěvě Mrtvého moře, bez kterého by se žádná návštěva Izraele neměla obejít. Tentokrát jsme se k němu vydali autobusem, kdy jednosměrná jízdenka k Mineral beach vyjde na 25 šekelů. Tuto pláž můžu jen doporučit a je určitě lepší než ta v minulém roce, kromě moře se zde nachází i horký pramen s totožnou koncentrací soli jako Mrtvé moře, tudíž dopoledne, kdy ještě nebylo takové teplo, jsme strávili právě u tohoto horkého vřídla. Typické bahno zde nemusíte nabírat z moře, ale každý den se čerstvé nabírá do kontejnerů, ze kterých si je můžete jednoduše rozetřít tam, kde chcete. Autobusy sem i zpět jezdí každou hodinu a staví přímo před vstupem na pláž, kdy bez ohledu na čas zaplatíte za vstup 50 šekelů za dospělého a 45 za studenta (jedná se o cenu mimo sezónu a v týdnu, v sezóně je cena o 10 šekelů vyšší).

Sijón

image

největší izraelský král – král David

Ve středu jsme opět navštívili nové místo – Sijón, místo, kde je podle tradice pohřbený nejvýznamnější král Izraele – David. Kromě jeho hrobu je zde tradiční místo Poslední večeře, kde měl Ježíš strávit se svými učedníky poslední večer před ukřižováním a taktéž Horní místnost, kde se měli shromažďovat první učedníci. Kromě těchto spirituálních důvodů stojí toto místo za zhlédnutí kvůli krásné vyhlídce na celé město. Nachází se zde i památník holokaustu, předchůdce Jad Vašem a taktéž Schindlerův památník. Vstup je zdarma.

Dalším novým místem, které se vyplatí navštívit je procházka po jeruzalémských hradbách, kde se můžete kochat výhledem a cítit tu atmosféru historie, která se zde protíná s přítomností a budoucností. Velmi zajímavý zážitek! Vstupné je 8 šekelů.

A co si odvést jako suvenýr?

Z „arabského světa“ si určitě odvezte koření na maso, které je nejen typické, ale velmi velmi chutné. Krabičku pořídíte za 15 šekelů. Dalším dobrým suvenýrem může být šátek z kašmíru či pašmíru, ale tady určitě smlouvejte! My jsme zde usmlouvali krásný šátek z 35 na 10 dolarů, což už je značný rozdíl. Jiným krásným tipem může být plakát svatého města, který pořídíte už od 5 šekelů. Ze „židovského světa“ se vyplatí si dovést menoru, kterou zde najdete ve 2 provedení – vyrobenou v Číně a v Jeruzalémě. Dále kippu (modlitební pokrývku hlavy Židů) a samozřejmě produkty z Mrtvého moře. Zde bych doporučila krámek u Jafské brány, kde lze tyto produkty nakoupit velmi výhodně a jako značku bych doporučila Beauty life, která je na rozdíl od klasické Ahavy mnohem levnější a kvalitativně srovnatelná. Zde jeden tip – pokud nakoupíte za více jak 400 šekelů, máte nárok na vrácení daně v bezcelní zóně na letišti, tak si nezapomeňte od prodávajících vzít vyplněný formulář, který tam na letišti pak předložíte.