oblíbené

Romantika na laguně – Benátky

image

Plavba za památkami může začít…

První prázdninový výlet nás zavedl do světoznámého města ležícího na laguně – Benátek. Letos už to byla druhá návštěva Itálie a kdo ví, zda poslední…

Několik obecných informací

Benátky jsou hlavním městem regionu Veneto (Benátsko) a také provincie Venezia (Benátky). Město je rozděleno do sestierů – 6 starobylých správních čtvrtí. Ročně sem přijede přes 13 milionů turistů a letos jsme i my byli jedni z nich.

Cest, jak se dostat do Benátek, se nabízí hned několik, asi nejjednodušší je to autobusem přes CK, ale vzhledem k tomu, že jsme chtěli navštívit i jiná místa než jen Benátky, jsme zvolili cestovaní autem. Takže několik praktických rad pro „autocestovatele“ – přímo do historického centra se pochopitelně dojet nedá, takže máte na výběr 2 možnosti – buď zaparkovat auto na okraji Benátek, kdy vás celodenní parkování vyjde na 26 eur a na náměstí svatého Marka dojít pěšky – to trvá přibližně hodinku pohodové chůze, nebo se dá využít vodní „autobus“ který vyjíždí z Punto Sabbioni a za parkovné sice zaplatíte jen 5 euro, ale jednosměrná jízdenka pro 1 osobu vodním autobusem vyjde na 7,5 eur.

A teď už k poznávání…

image

nejvýznamnější most – Ponte di Rialto

Benátky se rozkládají na více než stech malých ostrůvcích, takže se jedná o spleť kanálů, ostrůvků a mostů, přičemž nejvýznamnější kanál je Canal Grande (Velký kanál), na jehož jednom konci se nachází železniční nádraží a na druhém náměstí svatého Marka. Nejznámějším mostem přes Canal Grande je bezesporu Ponte di Rialto, který je zároveň i nejstarší z mostů klenoucích se přes velký kanál. Dříve byl obchodním centrem, což mu zůstalo dodnes, kdy se na mostě nachází mnoho obchůdků s převážně turistickým zbožím.

Na prozkoumání toho nejdůležitějšího, co toto město skýtá, vám bude bohatě stačit jeden den. Ačkoli se nejedná o velké město (pěšo ho lze přejít za zhruba 3 hoďky), tak je poměrně snadné se v něm ztratit, hlavně kvůli tomu, že množství uliček končí slepě u některého z kanálů a co si budeme povídat, většina z nich vypadá na první i druhý pohled úplně stejně. Takže více než mapa vám pomůže sledování ukazatelů na fasádách domků, ačkoli i ty jsou někdy dost nešikovně namalovány, takže to chce pořádnou dávku soustředění.

Co tedy nevynechat…

image

centrum Benátek – náměstí sv. Marka

Většina prohlídek začíná na náměstí svatého Marka ve čtvrti San Marco, která se obecně považuje za „srdce“ Benátek. O tomto náměstí se Napoleon vyjádřil jako o „nejelegantnějším přijímacím pokoji v Evropě,“ neboť celé náměstí bylo pojaté jako výhled z Dóžecího paláce a baziliky. Na náměstí se nacházejí 2 nejslavnější benátské památky – Dóžecí palác a bazilika sv. Marka.

Jen tak mimochodem, toto náměstí patří k jedněm z nejdražších a pozor! Nemyslete si, že hudba, která vám hraje k vámi objednanému šálku kávy, je zdarma. Při placení vám ji obsluha pořádně namarkuje – naštěstí dnes už je příplatek za živou hudbu regulován, takže by neměl činit více než asi 7,5 euro, ale i tak…Další zajímavostí tohoto náměstí je množství holubů, které zde najdete, ale i ten je v porovnání s minulostí nižší, neboť holubi se přemnožili, proto byli cíleně hubeni.

image

Bazilika sv. Marka

Bazilika sv. Marka je vzpomínkou na spojení Benátek s Byzancí a vstup do ní je zdarma. Pokud možno, vydejte se do Benátek jiný den než v sobotu a nejlépe dopoledne, pak totiž ani fronta dovnitř není tak velká. Ohromující stavba s půdorysem ve tvaru řeckého kříže, je v pořadí již třetím kostelem na tomto místě. Interiér je unikátní směsí západních a východních vlivů. Ačkoli samotný vstup je zdarma, tak pokud chcete vidět chloubu baziliky – Klenotnici, která v sobě ukrývá uloupený poklad z Konstantinopole, připlatíte si ještě 3 eura a za dalších 5 můžete vyjít na terasu, ze které se naskýtá moc pěkný výhled, avšak lepšího výhledu dosáhnete, pokud se „vyšplháte“ na Kampanilu.

image

zvonice

Kampanila, zvonice, na náměstí sv. Marka se tyčí do výše 98,5 metru. Uvnitř se nachází 5 zvonů, kdy každý z nich byl určen pro jinou příležitost – např.: Malefico ohlašoval popravu nebo Marangona ohlašoval začátek a konec pracovního dne. Za 8 euro vás výtah vyveze až nahoru (pěšky jít nelze), kde se můžete pokochat výhledem na celé Benátky. Věž je známá i tím, že zde roku 1609 představil Galileo svůj dalekohled dóžeti Leonardu Donovi. Avšak už se bohužel nejedná o původní věž, neboť ta se roku 1902 náhle zřítila, naštěstí se to obešlo bez ztrát na lidských životech. Nová věž tu stojí od roku 1912.

image

Dóžecí palác

Další již zmiňovaná dominanta je Dóžecí palác, který pochází ze 14. století a je považován za skvost gotické architektury. Dříve sloužil jako sídlo benátské vlády, rezidence dóžete i jako justiční palác. Za 16 euro můžete obdivovat bohatě zdobené komnaty a síně tohoto Palazzo Ducale.

To nej v Benátkách

image

pravá romantika na gondole

Benátky jsou známé hlavně kvůli své romantické atmosféře, kterou ještě umocníte projížďkou na gondole, která neodmyslitelně patří k návštěvě tohoto unikátního města. Povolání gondoliérů vyžaduje výbornou znalost zdejších spletitých kanálů a obvykle se předává z otce na syna, i když už byla oficiálně uznána za gondoliéra i žena. V centru naleznete hned několik stanovišť s gondolami, kde se v sezóně rychle tvoří fronty. Na všech je stejná sazba – 80 euro za 30 minut. Na gondolu se vejde maximálně 5 osob, ale po domluvě s gondoliérem je možná i výjimka. Ačkoli se jedná o poněkud dražší turistickou atrakci, ten pohled na město „zezdola“ je nezaměnitelný a stojí to za to! Vždyť i mnoho budov ukazuje svou pravou (krásně zrekonstruovanou) tvář jen ze strany směřující k vodě. Když natrefíte jako my na dobrého gondoliéra, který mluví skvělou angličtinou, tak vás upozorní i na památky, kolem kterých jedete a rozpovídá se o svém řemesle. Ačkoli prý pořízení gondoly stojí asi jako nový sporťák, tak během sezony si gondoliér za 8 x 30 minut vezení vydělá zhruba 17 300 korun denně.

Co ještě nevynechat

image

tradiční benátský nápoj Spritz

Kromě zmrzliny, která je v Itálii nutným potěšením, nezapomeňte ochutnat místní specialitu – Spritz.  Alkoholový nápoj typický právě pro Benátky vás vyjde asi na 3 eura a zvlášť v horkých letních dnech je příjemným sladkým osvěžením.

Na závěr…

Benátky jsou vzhledem ke své turistické povaze velmi multikulturním místem a střet různých kultur, mentalit a národností je tu dost cítit, přesto si uchovávají nádech historie a svou specifickou polohou i dávku romantiky, která celé město stmeluje. Benátky jsou skvělým tipem na jednodenní výlet za poznáním pro každého!