oblíbené

Nejlepší město pro život? Vídeň!

Hlavní nádraží Vídeň

Hlavní nádraží Vídeň

Aspoň tak to vyhodnotila americká poradenská společnost Mercer, která každoročně sestavuje žebříček nejlepších měst pro život. Kritériem pro hodnocení je například úroveň životního prostředí, bezpečnost, systém vzdělávání, politická stabilita nebo bohatost kulturní nabídky…

Naše první kroky mířili k vídeňskému metru, kde k našemu úžasu, byly automaty na lístky dokonce i v češtině! Musím uznat, že soustava metra je opravdu přehledná a prakticky se tam nedá ztratit, podobně jako v Praze. Jízdenka na jednu cestu, tzn. dokud člověk nevystoupí, stojí 2,20 EUR. Pokud plánujete takovýchto jízd více jak 4, vyplatí se koupit si celodenní jízdenku.

Schönbrunn – rakouská Versailles

zámek Schönbrunn

zámek Schönbrunn

První zastávkou byl slavný zámek Schönbrunn – císařská letní rezidence. Za svou nynější podobu vděčí Marii Terezii, která se sem se svým chotěm a šestnácti dětmi přestěhovala ze svého sídla v Hofburgu (údajně kvůli nedostatku místa). Podoba tohoto barokní zámku až nápadně připomíná francouzskou dominantu – Versailles. Zámecký park je ve stylu francouzské zahrady. A za zmínku stojí ještě památník vítězství, Gloriete, stojící oproti zámku a nejstarší zoologická zahrada na světě, kterou nechal postavit císař František I. v polovině 18. stol. a je součástí zámeckého parku.

Belvedere

Po návštěvě Schönbrunnu jsme se vrátili zase zpátky do historické centra Vídně. Nemohli jsme vynechat jeden z nejkrásnějších barokních paláců – letní sídlo prince Evžena Savojského – Belvedere.

Dolní BelvedereDolní Belvedere Horní BelvedereHorní Belvedere

Od Belvederu je potom možné absolvovat prohlídku všech ostatních památek už pěšky, pouze Schönbrunn leží v odlehlejší části Vídně, kam je snazší se dostat pomocí metra.

Karlsplatz

Karlskirche

Karlskirche

A naše okružní pěší jízda může začít. Od Belvederu je to kousek na Karlsplatz, kterému dominuje nejvýznamnější barokní kostel ve Vídni – Karlskirche.

MuseumsQuartier

Kolem státní opery jsme došli k MuseumsQuartier, bývalé dvorní stáji, kde jsou nyní vystaveny některé z nejvýznamnějších uměleckých sbírek Rakouska.

Vídeň je opravdu městem muzeí, nachází se zde přes 120 muzeí a galerií, ale asi nejneuvěřitelnějším muzeem je muzeum pohřebnictví, na což jsme však neměli žaludek.

Přímo naproti MuseumsQuartier se nachází pomník Marie Terezie.

Míjíme historické skvosty budov parlamentu a radnice a míříme k Hofburgu.

Hofburg

Hofburg

Hofburg – Dvorní hrad

Až do roku 1918 se zde nacházelo sídlo Habsburků. Základy byly položeny už ve 13. stol a postupem času se přistavovaly další a další části. Poslední plány – rozšíření o druhé křídlo, zhatila první světová válka a pád Habsburků. Dnes zde sídlí rakouský spolkový prezident a najdeme tu též různá muzea a sbírky, klenotnici, národní knihovnu nebo císařské apartmá.

Nedaleko stojící Kapucínský kostel v sobě ukrývá císařskou hrobku, kde je pohřbeno dvanáct císařů, šestnáct císařoven a asi stovka arcivévodů.

Stephansdom

Poslední zastávkou před deštěm vynuceným odpočinkem byl chrám sv. Štěpána.

Stephansdom

Stephansdom

Jedná se o nejvýznamnější rakouskou gotickou stavbu a jednu z dominant Vídně. Shora se zřejmě za jasného počasí skýtá krásný pohled na město, avšak v mlze a dešti si nevidíte skoro ani před nos.

Vzhledem k tomu, že právě tu se strhl obrovský liják, kdy už nás nestačila chránit kapuce ani deštník, byli jsme nuceni se uchýlit na krátký čas do útulné kavárničky a vychutnat si Vídeň i jinak.

Po vynucené pauze jsme se vydali za poslední dominantou Vídně, kterou by neměl vynechat žádný cestovatel, do Prátru.

Prater

Až do roku 1766 sloužil jako císařská obora, pak ji nechal Josef II. zpřístupnit veřejnosti. Dnes se zde nachází zábavní park, jehož symbolem je Obří kolo.

Prátr - Obří kolo

Prátr – Obří kolo

Jelikož jsme do Vídně jeli vlakem, museli jsme vyzkoušet zpáteční cestu busem se Žlutým, což musíme též doporučit. Pokud si jízdenky objednáte dostatečně dopředu, dají se koupit za velmi slušnou cenu. Autobus odjíždí od U2 Stadion, který se nachází přímo u metra nebo se to dá dojít z Prátru pěšky, což zabere necelou půl hodinku.

A co nezapomenout koupit?

I kdyby nic jiného, Mozartovy koule jsou prostě nutností a s těmi, co se prodávají v našich obchodech, se nedají vůbec srovnat.

Nezapomeňte! :)

Nezapomeňte! 🙂

Vídeň je opravdu historické město, snad každá budova, na kterou narazíte, je uměleckou památkou, což velmi připomíná Prahu. V centru se nachází až nečekaně velké množství parků a zeleně, které přímo lákají k odpočinku a kochání se architektonickými skvosty. A ačkoli jsme neměli příliš dobré počasí, byl to krásný výlet a opět se nám potvrdilo, že byť se dá odjet jen na jeden den, stojí za to změnit prostředí, zainvestovat a vycestovat.