oblíbené

za krásami Holandska

tulipány

Tulipány v Keukenhofu

Naším prvním společným výletem byla cesta do Holandska. Já už jsem dříve milovala cestování a od tohoto zájezdu si to oblíbil i přítel a stalo se to naší společnou vášní.

Ale pěkně popořádku, byl to totiž i první a poslední zájezd, kam jsme nejeli sami, ale s partou přátel. Rozhodli jsme se pro jaro 2013, konkrétně pro duben, abych to stihla před maturou a hlavně proto, aby tulipány v největším květinovém parku v Evropě byly už rozkvetlé (jak šeredně jsme se spletli! :D).

Ale nejdříve pár faktických poznámek – zájezd jsme zakoupili na portálu megasleva. cz  od CA Top Cestovatel. Upřímně – tuto cestovku bych už nedoporučila, hlavně kvůli průvodci, který z celého Holandska znal pouze vykřičené domy a coffee shopy, ale to až za chvilku. A abych nezapomněla to hlavní – zájezd stál 1590,- + 15 euro za Keukenhof a 14 euro za plavbu po grachtu = cca 2 344 Kč.

Květinový park Keukenhof

Vyjížděli jsme v pátek 12. 4. 2013 na večer z Prahy, od hlavního nádraží a následoval noční transfer přes Německo do Nizozemí. V ranních hodinách jsme dorazili do Keukenhofu, často přezdívaného „zahrada Evropy“, neboť se jedná o největší květinový park v Evropě. Rozkládá se na 32 hektarech a bývá otevřen od března do května, tak aby bylo zaručeno, že květiny budou už rozkvetlé. Ale hned jak jsme zaplatili vstupné, přišlo velké zklamání – na většině obrovských záhonů byla vidět jen hlína, popřípadě malé zelené výhonky. Aneb počasí neporučíš. Ale musím říct, že i přesto to bylo moc pěkné – to vstupné stálo i za těch pár rozkvetlých záhonů, protože ty byly opravdu nádherné.

Skanzen Zaanse Schans

Další zastávkou byl skanzen Zaanse Schans. Pobřeží lemované především větrnými mlýny a tradičními holandskými domečky. K navštívení tu je několik muzeí – nejlepší je asi výroba tradičních dřeváků, která probíhá přímo před návštěvníky a je zdarma či muzeum sýrů či dům Alberta Heina, zakladateli mnohých dnes známých obchodních společností (AHOLD). Po individuální prohlídce a malých nákupech jsme už vyjeli do hlavního města – Amsterodamu.

skanzen Zaanse Schans

skanzen Zaanse Schans a naše parta 🙂

Amsterodam    

Nechci tu vypisovat všechny památky, které se tu nachází, ale spíše vypíchnout ty, co opravdu stojí zato.

První co si člověk všimne, když přijede do tohoto města je obrovská svoboda, kterou je cítit snad všude, jakoby se toto město vymykalo evropskému rámci poznamenaného útlakem ze světových válek a komunistického režimu. Samozřejmě to má i své negativní dopady ve formě proslulých coffee shopů a uliček červených luceren. To bylo také jediné, co si mnozí ze zájezdu zapamatovali, protože náš průvodce ani nic jiného neznal – procházeli jsme celé město a každá jeho věta končila odkazem na jeden z výše zmíněných podniků, nehledě na to, že polovina prohlídka byla vedena skrze tyto „uličky lásky“.

Padající domy

Padající domy

To bychom měli atmosféru, ale co se mně moc líbilo, byl způsob dopravy – snad každý pravý Holanďan jezdí v Amsterdamu na kole, takže jich tu můžete vidět tisíce, mnoho z nich volně ležících. Kromě kol stojí za povšimnutí architektura typická pro toto město – úzké a vysoké domy, které nejsou rovné, ale vyvolávají dojem, že na sebe padají. A samozřejmě nesmím zapomenout na další charakteristiku, kterou jsou grachty (vodní kanály). Celé město vlastně leží na vodě a kromě množství mostů zde můžete vidět i spoustu lodí, což byl i další cíl naší cesty, hned po krásném náměstí a radnici (ale co si budeme povídat v porovnání třeba s Louvrem v Paříži to nemusíme ani zmiňovat).

Ale co ještě stojí za zmínění je ona projížďka lodí po grachtech, je pravda, že tyto projížďky jsou skoro v každém městě podobné (i v Praze či Paříži), ale přesto má své kouzlo projet si takto město a „zezdola“ vidět všechny památky.

Nevynechejte ani návštěvu muzea Anny Frankové, jejíž deník z koncentračního tábora patří mezi světovou klasiku. Muzeum je situované v domě, kde se s rodinou skrývala a před ním se nachází i její socha. Doporučuji koupit vstupenky přes internet, jinak budete čekat fakt dost dlouhou frontu.

IMG_2729

Na písmenka se dá i vylézt 🙂

To, co určitě stojí za zastávku je i muzeum diamantů, kde si můžete nejen prohlížet či se přiučit z výroby, ale i nějaké pěkné kousky zakoupit. Hned naproti tomuto muzeu a obchodu v jednom se nachází asi nejznámější dominanta města, která je však neprávem průvodci opomínána – velkolepý nápis I am Amsterdam. Nachází se na travnatém prostranství před muzejním komplexem – Rijksmuseum. (mimochodem asi nejkrásnější stavba v Amsterodamu).

Toto byla naše poslední zastávka, pokud nepočítám večerní občerstvení v McDonalds, protože odjezd byl až ve 23:00 a po celém dni už nás všechny dost bolely nohy. I když reálný odjezdy byl až po půlnoci, protože náš průvodce se nějak zpozdil (asi v jednom ze svých oblíbených podniků).

Co nesmíte zapomenout

Určitě nezapomeňte ochutnat tradiční velké hranolky – prodávají se snad na každém rohu a mají opravdovou chuť brambor a z jednoho sáčku se v pohodě najedí i dva. A pokud zbyde čas, zajděte i na klasické trhy, které se pořádají snad na každém náměstíčku a naleznete tam snad všechno. Doporučuji koupit cibulky tulipánků v klasických dřevácích – za 2 eura koupíte dřevák i se třemi cibulkami a je to opravdu hezký dárek a tulipánky opravdu celé rodině i vykvetly!