oblíbené

Víkend v Miláně

img_8725

Odlétáme…

Ještě nikdy nebyly letenky tak levné jako v poslední době. Naším nejlepším úlovkem jsou zatím letenky právě do Milána, které jsme koupili za 1100,- (cena za dvě zpáteční letenky Praha-Bergamo). A to už se teda vyplatí!

A tak jsme se jeden říjnový čtvrtek sbalili a odpoledne odlétali ze zachmuřené Prahy do slunečného Bergama. Let trval něco přes hodinku a pak nás čekala ještě hodinka autobusem do centra Milána, autobus vás doveze na hlavní nádraží (Jízdenky se dají koupit jak online, tak i na místě a cena za jednosměrnou jízdenku je 5 euro) .

Ubytovaní jsme byli v příjemném čtyř hvězdičkovém hotelu na okraji Milána za ještě příjemnější cenu, v níž byla zahrnuta i  snídaně a cesta do centra trvala zhruba dvacet minut.

img_8736

Milánský dóm – největší kostel Itálie a jeden ze symbolů Milána

Byla ta naše taková mini premiéra, protože jsme dosud nebyli na takovémto typu zájezdu. Poprvé jsme se rozhodli pro úplně nový koncept a to cestování za jídlem a odpočinkem (a ne v první řadě za poznáváním).

Náš cíl byl jasný – pizza, vínko, italská káva a odpočinek. Samozřejmě bych to nebyla já, kdybych nenaplánovala i must-see, ze kterých nás pořádně bolely nohy, ostatně jako vždy, ale aspoň trochu jsem se snažila zmírnit tempo a s Pavlikovou pomocí se to opravdu podařilo!

Takže, pokud se vydáte do Milána, města módy a zároveň jednoho z nejbohatších a nejrozvinutějších měst Evropy, nabízíme vám naše must-see pro inspiraci:

Piazza del Duomo

img_8727

Mussoliniho budovy

Právě toto náměstí je centrem celého Milána a v jeho středu se do nebe tyčí impozantní Milánský dóm, největší kostel v Itálii a jeden z největších na celém světě. Zajímavostí je, že je postaven z mramoru, který vydrží maximálně 140 let a pak se začne rozpouštět, proto už byly jednotlivé bloky několikrát vyměněny. Ze střechy dómu se pak naskýtá krásný pohled na široké okolí. Oproti kostelu stojí jezdecká socha Viktora Emanuela II., prvního krále sjednocené Itálie. Co ještě stojí za povšimnutí na náměstí je dvojice symetrických budov, která vznikla na objednávku Mussoliniho a z jejichž balkónů mohl diktátor promlouvat k davům – poněkud temná stránka tohoto města, ale i ta k němu neodmyslitelně patří, vždyť právě zde založil Benito Mussolini roku 1919 svou fašistickou stranu a o tři roky později odtud zahájil pochod na Řím.

Galerie Viktora Emanuella II.

img_8737

Galerie Viktora Emanuella II.

Tento architektonický skvost, který v sobě skýtá několik nejluxusnějších obchodů, jak s na světové město módy sluší a patří, spojuje náměstí Piazza del Duoma s neméně významným náměstím Piazza della Scala, na kterém stojí opera světového věhlasu.

Tato galerie se řadí mezi nejstarší nákupní centra na světě.

La Scala

Správný název tohoto významného divadla je v překladu Divadlo Na Schodech, na jeho výstavbu přispěla Marie Terezie a jeho historie sahá tedy do období Habsburků. Vyhlášené je divadlo zejména kvůli akustice a špičkové technice, kdy je například do každého sedadla zabudováno titulkovací zařízení. Kvalitnímu programu a špičkovým umělcům odpovídá samozřejmě i cena vstupenek. Tak třeba příště sem zavítáme…

img_8728

La Scala – světoznámá opera

Před divadlem stojí socha Mistra Leonarda, který je s městem neodmyslitelně spjat. Nejen, že se zde nachází jedno z jeho nejznámějších děl – Poslední večeře, ale hlavně zde strávil ve dvou obdobích celkem 25 let svého života. Pokud chcete vidět právě Poslední večeři na vlastní oči, tak nepromarněte jako my příležitost zarezervovat si termín prohlídky po internetu. Když jsme se o to pokoušeli 14 dní dopředu, tak už nebyla žádná volná místa, proto doporučujeme alespoň měsíc, ne-li víc předem. Ale aspoň máme důvod sem opět zavítat a spojit to s návštěvou opery.

Hrad Sforzesco

img_8729

Leonardo da Vinci – další ze symbolů Milána

Několikrát přestavovaný hrad z poloviny 14. století je dalším ze symbolů Milána. Dnes zde sídlí muzea a kolem se rozprostírá park Sempione, který je upravený ve stylu anglické zahrady a o víkendech je plný Miláňanů. Kromě zeleně, vodních ploch a laviček vybízejících k odpočinku a nabrání posledních hřejivých slunečních paprsků zde stojí i vítězný oblouk, jehož výstavba je zásluhou Napoleona, který chtěl, aby symbolizoval císařovu velikost a jeho vítězná tažení. Jeho porážka u Waterloo však jeho záměry překazila, přesto byla výstavba dokončena, o což se postaral císař František Josef I., který v oblouku se šestispřežením viděl alegorii evropského míru, který po porážce Napoleona opět nastal.

img_8730

hrad Sforzesco

Naviglio Grande

První z rozsáhlé sítě kanálů, které sloužily k zavlažování, ale i vodní přepravě a k jejichž rozvoji přispěl i Leonardo da Vinci zdokonalením systému zdymadel, začaly postupně  od konce 19. stol. upadat a postupně se zakrývaly. Dnes se jedná o turistickou a odpočinkovou část města rozprostírající se po obou stranách kanálu a lemovanou četnými restauracemi, obchůdky a stánky. Právě zde člověk může cítit malebnou atmosféru podtrhující výhled na kanál a pavlačové domy s typickými balkonky.

img_8735

malebné Navigli

A co dodat? Pokud se vydáte do Milána, nezapomeňte si dát italskou zmrzlinu, posedět v typické restauraci na Naviglio Grande s výhledem na kanál a italskou pizzou na stole.

img_8734

italská pizza nesmí chybět…