oblíbené

Stockholm – Benátky severu

Naše čtvrtá zahraniční cesta s miminkem (po Maďarsku, Slovensku a Izraeli) vedla do hlavního města Švédska.

Výjimečnost hlavního města Skandinávie spočívá zejména v jeho poloze – rozprostírá se totiž na 14 ostrovech vzájemně propojených mosty.

My jsme se do tohoto Města na vodě vydali na sklonku tohoto roku, přesněji přímo na vánoční svátky. Pro někoho nepředstavitelné, pro nás náramně osvobozující. Procházet se 24. a 25. téměř prázdnými uličkami krásně vyzdobeného města, dýchat čerstvý vzduch, pod nohami křupající sníh a usrkávat k tomu horký čaj a kávu se nám vážně zalíbilo.

Doprava

Arlanda Express – nejrychlejší spojení z letiště do Stockholmu

My jsme zvolili letadlo a za necelé dvě hodinky jsme s Czech Airlines přistávali na letišti Arlandě, odkud jsme se rychlovlakem Arlanda Express (téměř celou cestu uháněl 180km rychlostí) za necelých 20 minut dostali do centra Stockholmu. Kromě vlaku můžete využít i levnější variantu – autobus. Cesta je sice časově delší, ale cenově výhodnější. My jsme (jako mládež do 25 let) za zpáteční jízdenku zaplatili 330 SEK (v přepočtu cca 850 Kč).

Po Stockholmu se dá pohodlně cestovat metrem nebo tramvají, ale ceny jízdného jsou oproti našim o dost vyšší – jednosměrná jízdenka na tramvaj platící 75 minut od jejího vytisknutí v automatu nás vyšla na 40 SEK (v přepočtu cca 100 Kč). A pozor – platit se dá jen kartou. Tím se dostávám k první zajímavosti a také asi k jediné věci, co se nám nelíbila – Švédi téměř vůbec nepoužívají hotovost. Kartou se dá platit téměř všude, zato hotovost už je na mnoha místech tabu – nejen v automatech na jízdenky, ale například i v některých muzeích nebo i hotelech. Například náš hotel Scandic Continental už byl tzv. cashfree.

 

Radnice

Bydleli jsme přímo nad metrem T-Centralen, a tak k nejznámějším památkám jsme to měli opravdu kousek. Navíc se v hotelu nacházela vyhlídková terasa, z níž se skýtal nádherný pohled na celé město, zejména na staré město (Gamla Stan) a jeho spletité a malebné uličky.

Stockholmská radnice – Stadtshuset

Dominantou města je bezesporu budova radnice postavená z 8 miliónů červených cihel, které byly ručně tvarované. Právě zde, v Modrém sále, který ve skutečnosti není vůbec modrý, ale červený, se každoročně koná banket oceněných Nobelovou cenou. Radnici si lze i prohlédnout, vstupné se odvíjí od termínu návštěvy, nicméně 24. – 26. 12. bylo zavřeno.

Nobelovo muzeum

Nobelovo muzeum

Když už jsme u slavného vynálezce dynamitu, tak stojí za zmínku i jeho muzeum nacházející se ve starém městě. Najdete tu nejen expozice týkající se samotného švédského chemika, ale i slavným Nobelovým cenám či jejím laureátům.

Královský zámek

Nedaleko pak stojí královský zámek, oficiální sídlo švédského krále, Karla XVI. Gustava vládnoucího již od poloviny září 1973. Zámek je zpřístupněn veřejnosti, a tak můžete obdivovat královské apartmány, pokladnici nebo muzeum.

Královský zámek a Parlament

Naproti královskému zámku se pak přes vodu nachází věhlasný Grand hotel, v němž se ubytovávají i nositelé Nobelovy ceny. Od královského zámku se pak lze lehce přes most přemístit do bývalé královské odpočinkové zahrady, Kungsträdgården, parku, jehož část se v zimě mění v kluziště. Z mostu se skýtá i krásný výhled na švédský parlament (Riksdagen).

 

IKEA

A dále pak až k obdobě naší Pařížské ulice nabízející prestižní značky, ale i další ze švédských symbolů – IKEU. V centru se však nachází jen IKEA point, klasické velké obchoďáky zde najdete dva, a to na krajích Stockholmu.

 

Skansen, muzeum Abby, zábavní park

Od tradičního obchodního domu NK (Nordiska Kompaniet), kde jde najít snad vše, se pohodlnou chůzí za 25 minut dostanete až na „ostrov zábavy“ – Djurgården, na němž se nachází muzeum královské válečné lodi (Vasamuseet), jež se potopila hned při své první plavbě roku 1628, velký zábavní park Grőna Lund, muzeum hudební skupiny ABBA a hlavně Skansen – nejstarší muzeum (1891) pod širým nebem.

ABBA muzeum

Nejstarší skanzen na světě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na cca 300 000 metrech čtverečních můžete za 125 SEK obdivovat vše, co je pro Švédy typické – venkovské usedlosti, dílny, ale i celou městskou čtvrť. A v období Vánoc dokonce i s živými kulisami, takže v místní škole Vás přivítá usměvavá učitelka v kroji, v nedalekém statku se zase můžete ohřát u krbu s babičkou pochutnávající si na typickém jídle venkovanů nebo navštívit místní obchůdek. V horní části se pak nachází zoologická zahrada se severoevropskými zvířaty jako losy, soby či medvědy.

Typickosti

Tradiční švédská fika

1. HYGGE – pojem označující vědomé prožívání štěstí, tolik typické právě pro severské státy. Původem pochází z Dánska, nicméně severské státy jsou jako celek považovány za nejšťastnější národy na zemi a jedním z důvodů je právě atmosféra, kterou si kolem sebe vytvářejí a tím si zpříjemňují svůj každodenní život – počínaje zapalováním svíček, přes jídlo a pití, útulný domov, pohodlné oblečení až po kontakt s přáteli a rodinou.

Malebné a čisté uličky starého města

2. FIKA – moment odpočinku, obvykle spojený se šálkem kávy či čaje a typickým švédským pečivem – skořicovým šnekem, čokoládovou koulí a punčovou rolkou. Tradiční švédskou fiku nabízejí snad všechny kavárny a určitě se vyplatí si ji vychutnat, ať už sám nebo se svými milými.

3. ČISTOTA – celé město by se dalo označit za zelené, v době naší zimní návštěvy tedy spíše bílé, ale to nic nemění na skutečnosti, že více než polovinu městské plochy zabírají parky.

4. MASOVÉ KULIČKY A LOSOS

5. RÁJ NÁBYTKU – IKEA

6. KREATIVNÍ PONOŽKY HAPPY SOCKS

A já doufám, že to nebyla naše poslední návštěva tohoto severského skvostu, protože za zhlédnutí určitě stojí i zámek Drottningholm přezdívaný „Versailles severu“, který už nám časově nevyšel.