oblíbené

poznáváme Paříž

Hlavní město Francie si právem drží titul nejnavštěvovanějšího města světa.

image

Malý Vítězný oblouk

Tato návštěva byla už mou druhou, před třemi lety jsem strávila v Paříži týden, ale jelikož jsem po maturitě šla hned na brigádu, tak jsme opět zvolili pouze víkendový výlet .

Jak jinak, opět jsme brouzdali po zlatých slevách, kde jsme zakoupili zájezd od CK Máj za 1690,- (za tuto cenu jsou ty zájezdy k dostání i letos J). K tomu musíte připočíst vstupné na Eiffelovku, protože ten, kdo by si ji nevyšlápl, jakoby v Paříži ani nebyl – cca 18,5 euro (kombinace výtah+pěšo) a vzhledem k tomu, že jsem zatížená na tu vodu, tak projížďka po Seině vyjde na 13 euro. A pozor! Vstup do Louveru je pro studenty zcela zdarma – jen si nezapomeňte isic. A nejslavnější katedrála, Notre-Dame, je též zdarma.

image

moc pěkné počasí, že? 😀

A teď už k samotnému zájezdu, vyjížděli jsme 28. 6. 2013 v 17 hodin a do Paříže jsme dojeli o půl osmé ráno. Jako správní turisté jsme chtěli do města módy „zapadnout“ a tak jsme si nakoupili letní outfit, ovšem počasí se koupit nedá, takže jsme vystoupili do velmi chladného sobotního rána spíše jako turisté oblečení na pláž. Mohlo být tak maximálně 10 stupňů a já vyšla v krátkých šatech a přítel (tehdy vlastně ještě ne přítel, jen kamarád) v kraťasech. Autobus nás nemilosrdně vyplivl nedaleko Eiffelovy věže a šlo se. Myslím, že z nás musel mít srandu celý zájezd, protože všichni byli nabalení jako správní turisté s batůžkem a pro každý případ připraveni. Ale to nejhorší nás ještě čekalo, když jsme ušli jen pár kroků začalo poprchávat a to už nám nezbývalo než se jen utěšovat, že odpoledne bude hezky.

Eiffelova věž

image

kdo by neznal…

Když jsme došli k Eiffelovce, ještě nebylo otevřeno, takže jsme si to mrznutí prodloužili o další půl hodinu. Ještěže na tuto věž se vyplatí čekat v mraze i dešti, protože výhled odtamtud je nezaměnitelný, teda alespoň obvykle, pokud máte to štěstí jako my a nečeká vás taková mlha, že nedohlédnete skoro ani na lidi stojící vedle vás 😀

Ale postupně – můžete si zvolit 2 varianty, jak se dostat na vrchol jedné z nejkrásnějších památek světa, buď zvolíte tu, podle mě lepší a zábavnější, a to cestu nejdříve pěšo a z druhého patra výtahem (jinak se na vrchol ani dostat nedá) nebo si to můžete vyjet celé výtahem. Ale ujišťuji vás, že i když se to může zdát být sportovním výkonem, tak do druhého patra vyjde opravdu každý – s námi šli jak rodiče s asi čtyřletým chlapečkem, který to sám zvládl celé, tak i postarší manželský pár. A ani fyzičku nemusíte mít kdovíjakou, vlastně skoro žádnou, stačí jen odhodlání a ten zážitek stojí zato!

Když jsme se dostali nahoru, tak první půl hodinu opravdu nebylo vidět vůbec nic, to až poté se vyjasnilo a já už si začínala opět vybavovat proč je toto město tak výjimečné. Po (až zbytečně dlouhém) kochání a povinných fotkách jsme se vydali zpět dolů, abychom pokračovali v prohlídce. Na rozdíl od Amsterodamu jsme tu měli štěstí na skvělou průvodkyni, která byla nejenom milá, ale i co se týče Paříže velmi sečtělá.

 Louvre a Mona Lisa

image

Mona Lisa – docela zklamání…

To, co určitě nesmíte vynechat je samozřejmě Louvre, pro vás, kteří stejně jako my neholdujete dlouhému obdivování muzejních artefaktů je alespoň Mona Lisa a Chamurappiho zákoník nutností. Ale připravte se, kdo čekáte monumentální obraz světoznámého malíře, budete asi trochu (jako já) zklamaní – Mona Lisa je opravdu malý obraz, to jen ta sláva ho činí velkým a také to sklo, za kterým je ukrytý. Nechci se nikoho dotknout, ale myslím, že tu se hodí „mnoho povyku pro nic“. Ale abychom si rozšířili své vědomosti a kulturní poznatky, tak to nemůžeme vynechat. Pokud jste přívrženci hodinových procházek a prohlížení si všemožných předmětů, obrazů atp., tak tady to pro vás bude ráj a ani celý den vám nebude stačit.

Jen o málo méně známé jsou překrásné zahrady navazující na celý muzejní komplex, najdete tu množství laviček i židliček a lehátek k relaxaci, rybníček i zmenšený Vítězný oblouk a pokud je projdete celé, dovede vás to až k Place de la Concorde (náměstí Svornosti), největšímu náměstí v Paříži. Známé je hlavně díky egyptskému obelisku, který stojí uprostřed.

To musíte vidět 

image

Louvre

Odtud se můžete vydat nejznámější a anejdražší pařížskou ulicí Champs-Élysées, která vás dovede až k Vítěznému oblouku, na který je možno za 5,5 eura vylézt (do 18 je to úplně zdarma). Po cestě též narazíte na sídlo francouzského prezidenta – Elysejský palác.

Další povinnou zastávkou je Notre-Dame. Ani ne tak kvůli interiéru, ale hlavně kvůli architektuře a také okolí, proudící Seina kolem jen umocňuje kouzlo tohoto místa.

To, co se podle mě přeceňuje je Invalidovna, zvnějšku opravdu krásná stavba, ale uvnitř naleznete pouze hrob Napoleona, který si on sám nechal navrhnout tak, aby pokud ho chcete vidět, jste se museli naklonit a tudíž se mu jakože poklonit. Pokud ji nechcete vynechat, jelikož je na seznamu „povinných památek“ připravte si 6,5 eura (do 18 zdarma, tak toho využijte)

Co nevynechat

makronek

nejdražší a nejlepší makronky v Paříži

Co ovšem nesmíte zapomenout při návštěvě Paříže, kromě nakoupení miniaturek Eiffelovky ve formě klíčenky – za euro jich získáte 5-10 podle schopnosti smlouvání a je to efektivní dárek pro přátele, jsou tradiční makronky. Za jejich nejluxusnějšího výrobce je považován Pierre Hermé a opravdu – jejich obchod připomíná spíše klenotnictví než cukrárnu. Nedalo nám to a museli jsme ochutnat a řeknu vám, že ty peníze fakt stály zato (1 bonbonek vás vyjde na zhruba 60Kč), úplně se rozplývá na jazyku a vaše srdce křičí ještě, jen vaše peněženka vám většinou zabrání ochutnat všechny druhy

image

nejlepší čokoláda v Paříži – La Petite Maison dans la Cour

Jelikož jsme v cestovatelském časopisu nalezli tip na nejlepší horkou čokoládu v Paříži, rozhodli jsme se odpojit od skupiny a vyhledat tento malý zázrak, jak je nazýván, ale bylo to těžší než jsme si mysleli, protože ani sami Pařížané nevěděli, kde ona ulice leží, ale asi po 20 minutách pátrání jsme ji objevili – úplně nepatrný vstup do dvora, kde stála malá kavárnička asi tak pro 20 lidí, ale ta čokoláda…ještě teď se mi zbíhají sliny, jen na náš vkus byla příliš hustá. Sama majitelka tvrdí, že hustá je kvůli kvalitě a to má pravdu, protože takovou horkou čokoládu člověk jen tak neochutná.

Samozřejmě nesměla chybět projížďka po Seině, jelikož se odpoledne opravdu oteplilo a bylo určitě přes 20 stupňů, tak to byl opravdu krásný zážitek.

Na závěr se už jelo jen na Tour Montparnasse, 210 metrů vysoký mrakodrap, odkud se naskýtá opravdu velkolepý výhled na celou Paříž a hlavně na Eiffelovku (osobně se mi výhled líbil více než z Eiffelovky), umocněný ještě zapadajícím sluncem, které nad nejslavnější dominantou města vytvářilo romantický zář.

 

Něco z našeho příběhu lásky

paris

prostě romantika 🙂

A jen tak mimochodem – přesně v tuto romantickou chvíli se ze mě a mého kamaráda stal pár, protože ani nevím jak, ale když jsem pozorovala zapadající slunce nad Eiffelovkou, tak mi do rukou dal fotoknihu, která byla tvořená našimi společnými fotkami (známe se totiž už od dětství :D) a v její polovině stálo přes celou stránku „chceš se mnou chodit?“ No řekněte sami, co se dá odpovědět….