oblíbené

Filadelfie, Washington, D.C., Niagarské vodopády

image

Komplikace na cestách

Po našem tří denním pobytu v NY jsme se vydali ve čtvrtek brzy ráno do čtvrti Flushing, která sousedí s čtvrtí, kde jsme byli ubytovaní – Queens. Právě odtud jsme měli v 7:00 odjíždět autobusem na tří denní zájezd do Filadelfie, Washingtonu D.C., Glen State Parku a na Niagarské vodopády. Zájezd vyšel na 132$ pro osobu a v ceně byla zahrnuta cesta autobusem (přičemž na Niagáry to z NY trvá cca 8 hodin) a dvě noci v naprosto luxusních hotelech. Povinný byl ještě servisní poplatek, který se platil až na místě ve výši 24$/os. Pak už jsme si platili pouze jednotlivé vstupy podle toho, kam jsme se chtěli podívat. Cestu jsme objednávali  online ještě v Čechách přes TakeTours  (www.taketours.com) a můžeme jedině doporučit!

Vyjíždíme…

Složení cestujících bylo vskutku pestré, místo setkání se nedalo přes početný zástup především Číňanů a Indů vůbec přehlédnout. Naše průvodkyně byla mladá Číňanka, jejíž angličtina připomínala víc čínštinu než cokoliv jiného, ale přesto člověk s notnou dávkou trpělivosti pochytil to nejdůležitější. (Ačkoliv se zdálo, že Indové anglicky absolutně neumí, alespoň základní číslovky znázorňující čas odjezdu jim po celou dobu zájezdu dělaly velký problém).

Místo v 7:00 jsme byli nuceni odjíždět později, protože jedna indická rodina byla tak nespokojena se svými místy, že ihned po výjezdu začali na průvodkyni a řidiče křičet, ať okamžitě zastaví, že v tomto odmítají jet a požadují náhradní autobus a to hned. Domlouvání a vysvětlování průvodkyně se míjelo účinkem, načež řidiči došla trpělivost a začal na ně též křičet, ať si okamžitě vystoupí a ukáží mu kufry, že je nikam nesveze…Opravdu parádní začátek cesty.

image

Independance Hall – přijetí Deklarace nezávislosti i ústavy

Nakonec si vydupali, že na první zastávce v New Jersey, kde jsme měli nabírat další cestující, se autobus vymění. Nestáli jsme ještě ani 5 minut, když do autobusu, který zastavil za námi (od stejné cestovky vyjíždějící s námi) úplně nepochopitelně nabouralo osobní auto. Nikomu se nic nestalo a aspoň jsme nebyli jediní, kteří museli čekat na náhradní autobus.

Filadelfie

Naší první zastávkou bylo největší město Pensylvánie, Filadelfie. Ta je významná zejména kvůli Independance Hall (Síň nezávislosti) nacházející se v Independence National Historical Park (Historický park národní nezávislosti), kde se projednávala, psala a přijala jednak Deklarace nezávislosti vypracovaná Thomasem Jeffersonem (1776) a jednak Ústava Spojených států (1787), nejstarší psaná ústava na světě. Toto místo je tedy obzvlášť důležité pro dějiny USA a významnost tady na vás doslova dýchá.

Do Independence Hall je po důkladné prohlídce osobních věcí volný přístup, můžete se tedy projít po náměstí, kde byla Deklarace nezávislosti poprvé přečtena nebo se podívat do vnitřních prostor, kde se celý proces ratifikace odehrával.

img_8209

Interiér Independence Hall aneb kde se psaly americké dějiny

Přímo vedle Independence Hall stojí nejstarší veřejné záchody v celých Spojených státech, kam chodíval i George Washington a dodnes slouží jako veřejné záchody.

Další atrakcí je Zvon nezávislosti (Liberty Bell), který se užíval při významných událostech, mimo jiné zval i k prvnímu veřejnému vyhlášení Deklarace nezávislosti.

Filadelfie dokonce dočasně sloužila jako hlavní město USA (1790-1800).

Washington, D.C.

Dále jsme pokračovali do hlavního města USA, Washingtonu, D.C., jenž je politickým a administrativním sídlem země.

image

Washingtonův pomník

Co stojí za vidění je určitě Kapitol, kde se schází Kongres, dále Washingtonův pomník nacházející se přímo naproti Kapitolu. Jde o velký obelisk postavený na počest prvního prezidenta USA G. Washingtona. Je to nejvyšší stavba ve Washingtonu, protože žádná jiná stavba nesmí být vyšší než Kapitol a Washingtonův pomník, což je důvod, proč tu nenajdeme ani mrakodrapy tolik typické pro USA. Kapitol a Washingtonův pomník je spojen parkem National Mall lemovaným nejrůznějšími muzei, která jsou všechna zdarma.

Pokud máte dostatek času, doporučujeme navštívit Národní muzeum letectví a kosmonautiky NASA, které je naprosto perfektní. Ačkoliv se o vesmír ani kosmonautiku nijak zvlášť nezajímáme, bylo muzeum velmi interaktivní, bavilo nás číst si o planetách, podívat se, jak vypadá raketa atp. A co je skvělé – vstupné je i tady zdarma!

image

Bílý dům

Odtud jsme pokračovali dále k zřejmě nejznámější památce – Bílému domu, který je oficiálním sídlem prezidenta a jeho rodiny. Bohužel se nám nepodařilo dostat se k němu blíž a viděli jsme pouze pohled z jižní strany, protože cesty byly uzavřeny a střeženy policisty. Myslela jsem si, že to bude větší zážitek, ale docela mě to zklamalo, prostě dům…

Další navštívenou památkou byl monumentální Lincolnův pomník postavený k poctě prezidenta Lincolna. Stavba připomíná antický chrám, na jehož vršku sedí jak kdyby na trůně socha prezidenta Lincolna. Najdeme zde 36 sloupů symbolizující počet států tvořící USA v době Lincolnovy smrti. Stěny vnitřního sálu jsou pokryty úryvky z projevů prezidenta, které jsme však kvůli nedostatku času nestihli celé pročíst.

image

Lincolnův pomník

V blízkosti Lincolnova pomníku se nachází Památník vietnamských veteránů, Památník veteránů korejské války nebo Národní památník Druhé světové války.

Při popojíždění ve Washingtonu, D.C. se řidiči podařilo vjet několikrát do zákazu vjezdu a překročit povolenou rychlost, za což jsme byli místní hlídkou zataveni a řidič dostal pokutu. Na zájezdu s Číňany člověk zažije opravdu všechno…

Watkins Glen State Park

image

Watkins Glen State Park

Tento národní park se nachází na cestě na Niagárské vodopády a za vstupné 10$ se můžete pokochat nádhernou přírodní scenérií a vodopády (které se v porovnání s těmi Niagárskými jeví nepatrněji, za to však možná romantičtěji).

Niagárské vodopády

image

Niagárské vodopády – nejkrásnější zážitek naší cesty

Niagárské vodopády je souhrnné označení pro tři sousedící vodopády na řece Niagara. Rozkládají se na americké a kanadské straně, přičemž z kanadské strany je prý mnohem lepší výhled. To bohužel nemůžeme posoudit, protože jsme si nevyřídili estu do Kanady, abychom mohli přejít přes most pro pěší, který obě země spojuje.

Přímo u vodopádů se rozkládá malé městečko, kde si kromě předraženého jídla, můžete nakoupit suvenýry, zahrát ping pong (zdarma), ale nejhezčí je stejně si jen sednout k vodopádům a relaxovat a uvědomit se, jak je ten svět kolem nás nádherně stvořený.

Asi nejznámější atrakcí je plavba loďkou přímo k vodopádům zvaná Maid of the Mist. Za 18.25$ dostanete slušivou pláštěnku připomínající pytel do odpadkového koše a loďkou plujete až přímo k obrovské mase proudící vody. My jsme byli objednaní na večer při západu slunce a musím říct, že to byl asi nejhezčí zážitek celého zájezdu.

image

Není to úchvatné?

Dále je možné zaplatit si vstup na film vyprávějící o interakci člověka s vodopády nebo za 20$ se podívat na Thundering Water Cultural Show Niagara, show připomínající ty broadwayské, znázorňující vliv vodopádů na původní obyvatelstvo.

Dále je ještě možnost za 25$ absolvovat stezku, která vás zavede na místa, které běžný turista (jako my) zadarmo neuvidí.

My jsme však zvolili možnost vychutnat si Niagáry v celé jejich kráse a vůbec jsme nelitovali toho, že jsme se na ně jen tak dívali a procházeli se kolem nich více jak 3 hodiny.

Perlička na závěr

image

Hotel World v NY – nikdy, nikdy víc!

Poslední noc před odletem jsme byli ubytovaní opět v NY, ale protože jsme se ze zájezdu vraceli až kolem 21. hodiny, nechtěli jsme na jednu noc volit airbnb a raději si zabookovali hotel. Ceny hotelů jsou však v New Yorku opravdu hodně vysoké, takže není divu, že jsme si vybrali skoro ten nejlevnější, a i přesto nás 1 noc vyšla na 2 500 Kč. Což o to, na to jsme byli připraveni, ale to zděšení, když jsme k hotelu dorazili….Nacházel se v čínské čtvrti (špinavé čtvrti), pokoj měl tak 2,5×2,5 metru, byl bez oken a sociální zařízení bylo na patře. Nečekala jsem tedy žádný luxus, ale tohle předčilo i nejhorší představy a byli jsme jen rádi, že je to pouze na jednu noc a brzy ráno z něj doslova utíkali…to jen pro představu, pokud chcete hotel v centru a za aspoň nějakou kvalitu, připravte si minimálně 5 000 na noc pro dva.