oblíbené

Budapešť na skok

image

„efektivní“ kontrola…

Hlavní město Maďarska rozkládající se obou březích Dunaje nás opravdu uchvátilo! Nepřekonatelné lázně, krásné památky, zábavný park, klobásy, langoše, ovocné polévky, příjemná atmosféra a mnohem víc!

image

Velká synagoga

Historické centrum je snadno dostupné pěšky, ale pokud nemáte na prohlídku dostatečný čas, určitě se vám vyplatí zakoupit si celodenní jízdenku na metro. V automatech si můžete zvolit i slovenštinu. Nevím, zda to byla chyba jen ten den nebo to tak prostě funguje, ale nebylo možné zaplatit celodenní jízdenky bankovkami, pouze mincemi nebo kartou, takže buďte buď vybaveni měšcem mincí nebo zamiřte přímo do infocentra, kde se dá platit i bankovkami. Zajímavostí je bezesporu i systém kontroly platných jízdenek. U vstupu do téměř každé stanice metra postává chlápek, který kontroluje, zda má člověk platnou jízdenku – tomu říkám nákladný způsob kontroly. (Stejně si myslím, že nejpromakanější způsob mají v Paříži, kde fungují turnikety, které vás bez platné jízdenky vůbec nepustí, samozřejmě i zde lze podlézat a přelézat, ale přeci už jen to je člověku více blbé).

Naší první zastávkou byla druhá největší synagoga na světě.

Velká synagoga

Tato byzantsko-maurská synagoga byla postavena v 19. stol. a se svými 3 000 místy k sezení je největší synagogou v Evropě. Právě zde se nacházel dům, kde se narodil zakladatel sionismu  a „duchovní otec“ státu Izrael – Theodor Herzl, což připomíná pamětní deska na čele synagogy. Najdeme zde i pomník holokaustu. Kdybychom měli více času, určitě bychom zašli i dovnitř.

Náměstí Hrdinů

image

Náměstí Hrdinů

Dále jsme pokračovali na Náměstí Hrdinů, kterému dominuje památník Milénia, jehož stavba započala v roce 1896 u příležitosti výročí 1000 let od příchodu Maďarů do vlasti. Uprostřed se tyčí socha archanděla Gabriela, pod ním najdeme sedm kmenových knížat v čele s Arpádem. Za sochou stojí v půlkruhu sedm významných osobností maďarské historie.

 Státní opera

image

státní opera

Následovala zastávka u státní opery, která podle tradice nesměla být na přání císaře větší něž vídeňská opera, což si Maďaři vyložili po svém a vystavěli sice menší, ale zato honosnější stavbu. Na průčelí stojí sochy, mezi nimiž nechybí ani Smetana (je to ta socha úplně vpravo).

Bazilika sv. Štěpána

image

Bazilika sv. Štěpána

Největší sakrální stavba ve městě stojí nedaleko náměstí Deák tér a se svou 96 metrů vysokou kopulí je opravdu nepřehlédnutelná. Pokud fandíte mumifikacím, můžete se „pokochat“ „svatou pravou rukou“ krále Štěpána. (Tenhle druh turismu fakt nepochopím.)

Parlament

image

netradiční pohled na Parlament z boku

Nejrozlehlejší budova Maďarska se rozkládá přímo na břehu Dunaje. Venku stojí 88 soch významných Maďarů – Maďaři jsou opravdu hrdí na svůj národ a historii, to se jen tak nevidí. Lze si prohlédnout i korunovační insignie, mezi nimiž je i svatoštěpánská koruna. Celá budova na první pohled nápadně připomíná Westminsterský palác.

Řetězový most

Řetězový most je první most, který byl přes Dunaj v Budapešti postaven . Nachází se co by kamenem dohodil od impozantní budovy Parlamentu a je považován za jeden ze symbolů Budapešti.

image

Řetězový most

Velká tržnice

Při návštěvě Budapešti určitě nevynechejte nákupy na místní tržnici. Velká tržnice se nachází v centru nedaleko mostu Svobody a je prý nejlevnější ze všech tržnic. Denně ji podle statistik navštíví průměrně 40 000 lidí, ať už Maďarů nebo turistů. Můžete tu koupit i tradiční maďarské suvenýry (i my je zde kupovaly) – tokajské víno, klobásky, chilli papričky…

Co dále určitě nevynechat?

image

ruch Velké tržnice

Určitě nevynechejte koupání v Széchenyiho lázních, což však doporučuji hlavně v zimě, kdy můžete relaxovat v horké vodě s pohledem na padající sníh. Je to opravdu zážitek! Dále určitě  navštivte Gellértův vrch (je to krásná procházka s úchvatným výhledem na celé město, proto si hlavně „pohlídejte“ dobré počasí), Budínský hrad, Rybářskou baštu nebo Markétin ostrov.

Určitě taky nezapomeňte ochutnat výtečnou místní specialitu – langoše a studené ovocné polévky – dlouho jsem je zdráhala ochutnat, ale jsou opravdu výborné!

image

tradiční ovocná polévka

A co dodat? Budapešť je jedna z mála evropských metropolí, na jejichž prohlídku doporučuji více než jeden den. I za jeden den se dá stihnout základ – my ho zvládli za necelé 4 hodiny, ale to jen tím, že jsme toto krásné město již několikrát předtím po částech navštívili. Pro skutečné vychutnání si vyhraďte času více.

Pěknou cestu!

V srpnu se můžete těšit na náš první výlet „za velkou louži“.